Johan Thomas Skovgaard (f. København 1888, d. sst. 1977)
Portræt af en dreng i stribet trøje og kasket. Sign. J. T. S. 1914. Olie på malepap. 32×23,5.
Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på bagsiden af lærred og blændramme, dateret 1934).
Mindre krakeleringer samt krakelering på tværs af værket øverst. Undersøgt i ramme.
811614 |