Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,6/2,5”. Bordlampe af bruneret messing. Dukolakeret fod. Fatningshus og afbryderhus med gennemgående afbryder af brun bakelit. Overskærm af gul og hvidlakeret kobber, mellemskærm af etlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen.
Ridser, mærker og afslag i lakken. Mellem skærm med kanthak på overkant. Underskærm mangler. Gevind på skærmholder sidder fast. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
24 bud