2104/859
Dansk møbeldesign
Tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med lyst og stribet savak. 1940–50'erne. L. 175.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med hul i side. Manglende knap i ryggen.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag