1927/​518

Mogens Ballin (f. København 1871, d. Hellerup 1914)

Kaffe- og teservice af sølv med hamret overflade og hanke samt lågknopper af udskåret ibenholt. Bestående af tekande, kaffekande, flødekande, sukkerskål og konfektskål. Udført og stemplet hos Mogens Ballins Eftf. Samlet vægt 1540 g. H. 7,3–22,5. (5)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt nogle buler. Ibenholt-dele løse i montering til sølv, kaffekandens hank med gennemgående revne. Kandisskål med omfattende slitage, herunder ujævheder langs kant og slibemærker på overflade.

Moderne kunst og design, 2. juli 2019

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK