1448/525
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Fire spisebordsstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. Udført hos Poul Henningsen A/S. (4)
Stemplet nr: 000190, 000192, 000193, 000197.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.
Mod. kunst & design (udskudt), 27. november 2014
Vurdering
Hammerslag