2414/855
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
Cirkulært vægur af hvidlakeret melamin, urskive med romertal, visere af sortlakeret metal. Synkronur nr. 13055. Designet 1973. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 26,5.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Et afslag i kanten. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag