1946/​369
Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze med siddende Apollon med lyre, skiven mærket 'H.L. Montandon'. 19. årh.s midte. H. 38. B. 25,5. D. 11.

Be­skriv­el­se

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

2.900 kr.

15 bud

2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.800 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.250 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.