2050/514
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
12-armet lysekrone af messing til stearinlys, monteret med cylinderformede skærme af klart glas. H. 106. Diam. 101.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. En skærm med hårrevne.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag