98/21
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
“På forbudne veje”. Maleri. Sign. H. A. Brendekilde 86. 126×160.
Proveniens: Har tilhørt Hr. Fabrikant Brøndum. Udstillet: “Den Nordiske udstilling” i 1888, kat. nr. 68. Afbildet
Reparation i midt venstre hjørne, små krakkeleringer.
Ældre malerier, 11. oktober 2004
Vurdering
Hammerslag