2103/381
Bordlampe af bemalet opalineglas, delvis dekoreret med transferprint i form af figurscenerier i runde kartoucher, omkranset af efeuranker, montering af messing. Ca. 1900. H. inkl. skærmholder 57,5.
Figurscenerier med krakeleringer og mindre afskalninger. Slitage på guld. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag