Tre russiske hors d'oeuvre serveringsdele af sølv, bl.a. Pavel Koshieliev, guardein Ivan Sergeyevich Lebedkin, Moskva 1896–1908. Senere polske stempler. Derudover otte mindre serveringsdele af sølv og metal, heriblandt smørske, frugtknive mv. Danmark, Tyskland mv. 19. årh. (11).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, løse monteringer samt afslag.
Russisk tema, 7. december 2020