Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Bestik af sølv smedet med skønvirkeornamentik. Stemplet monogram TB. Samlet vægt 1480 gr. Med indgraverede monogrammer. (31)
Bestående af: 7 middagsgafler, 7 middagsskeer, 6 dessertskeer, 4 theskeer, 1 kaffeske, 1 bærske, 1 lille kanapéske, 1 kanapéske, 1 pålægsgaffel, 1 serveringsske, 1 serveringsspade.
Fremstår med alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Alle dele med indgraveret monogram på bagsiden af skaft.
Moderne kunst og design, 24. september 2013