1339/​681

Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)

Bestik af sølv smedet med skønvirkeornamentik. Stemplet monogram TB. Samlet vægt 1480 gr. Med indgraverede monogrammer. (31)

Bestående af: 7 middagsgafler, 7 middagsskeer, 6 dessertskeer, 4 theskeer, 1 kaffeske, 1 bærske, 1 lille kanapéske, 1 kanapéske, 1 pålægsgaffel, 1 serveringsske, 1 serveringsspade.

Fremstår med alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Alle dele med indgraveret monogram på bagsiden af skaft.

Moderne kunst og design, 24. september 2013

Vur­dering

18.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK