2432/877
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med ben af valnød, sæde, ryg, sider og løse hynder betrukket med rødbrunt skind. Model 2207. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1982. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle krademærker.
Vurdering
874944 |