1635/529
Art Decó
Svensk daybed/recamier af nøddepoleret birketræ med svungne udskårede sider, hynde samt løs nakkepude med originalt stribet betræk af uld. 20. årh.s første halvdel. H. 62 cm. B. 87 cm. L. 192 cm.
Enkelte ormehuller, Fremstår med alders- og brugsslitage. Finérskader.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag