909/​623

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

”Mammuttæppe” (Teppich mit Mammut), 1976–77. Sign. og dateret på bagsiden Olie på masonit. 122×122.

Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby. Malerier 1957–1977, København, 2002, nr. 346, gengivet side 296. Udstillet: Decembristerne, Den Frie Udstillings Bygning, København, 1977, kat. nr. 54. Udstillet: “Per Kirkeby”, Kunsthalle Bern, Schweiz og Aarhus Kunstmuseum, 1979, kat. nr. 39. Udstillet: “Per Kirkeby”, Louisiana, Humlebæk, 1990, kat. nr. 39. Udstillet: “Per Kirkeby. Måleri/Paintings. Skulptur/Sculpture. Teckningar/Drawings. Böcker/Books. Film/Films 1964–1990”, Moderna Museet, Stockholm, 1990, kat. nr. 37. Udstillet: “Per Kirkeby”, The National Museum of Contemporary Art∆, Oslo, 1990–1991, kat. nr. 20. Udstillet: “Per Kirkeby. Maalauksia. Veistoksia. Piirustuksia. Kirjoja. Elokuvia 1964–1990”, Porin Taidemuseo, Helsingfors, 1991, kat. nr. 37. Proveniens: Lily Weiding og Morten Grunwald.

Udstillet jf. etiketter verso.

Malerier og skulpturer, 27. september 2022

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

480.000 DKK