Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Fire vaser af lertøj dekoreret med uranglasur og blå, grøn og cremefarvet glasur med stribemønster samt organisk mønster. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 16,3. - 26,5. (4)
Generelt: brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere glasurafslag. Nogle bristede glasurbobler hidrørende fra fremstillingen. Vase med organisk mønster: reparation på nederste kant. Vase med uranglasur: reparation på øverste kant. Stribet vase: flere ujævnheder i glasur hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
22 bud