2014/555
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 10”. Sofabord med plade af massiv teak med kehlet kant, stel af massiv eg, hylde med spanskrørsflet. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 50. L. 160. B. 51.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1953, på annoncesider.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag