853/​5

N. Kock (, dansk guldaldermaler, ca. 1850)

Billedhuggeren David Jensen (1816–1902) i færd med at modellere en kvindebuste. Sign. N. Kock f. 1842. Olie på lærred. 40×32.

Vedr. kunstneren er der antagelig tale om Nikolai Kock (født 1811 eller 1812), som var elev på Kunstakademiets modelskole 1834–1837.

David Jensen var elev af H. E. Freund og arbejdede i H. W. Bissens atelier 1840–1841. Herefter flyttede han til Sankt Petersborg, hvor han fik diplom fra Kunstakademiet i 1845 og siden blev han medlem. Maleriet må have været udført i forbindelse med hans udrejse til Rusland. Han kom i storfyrstinde Maria Nikolajevnas (1819–1876) tjeneste. Hun var en kendt kunstsamler og præsident for det kejserlige kunstakademi i Sankt Petersborg. Hans egentlige område var bygningsdekorationer. På Eremitagen udførte han statuer, relieffer, buster og skulpturgrupper. Han har også sat sit præg på flere af de smukke palæer, der ligger langs byens kanaler.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 25. november 2014

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK