899/​1073

Vasily Yakovlevich Grachev (, efter, Skt. Petersborg 1890'erne)

Russisk skulptur af patineret bronze forestillende Ludovika og Walter Jakobsson som elegante skøjteløbere, på base af bjergkrystal. Tilsyneladende usigneret. H. 21. B. 15,5. D. 12,5.

Fra en serie af kombinerede materialer, der blev udført i 1890'erne på C. F. Woerffels Bronzestøberi i Skt. Petersborg efter modeller af den russiske skulptør Vasily Yakovlevich Grachev (1831–1905).

Proveniens: Den danske minister, gehejmeetatsråd og erhvervsmand Ludvig Ernst Bramsen (1847–1914). Han var bl.a. en årrække formand i bestyrelsen for Det Dansk-Russiske Dampskibsselskab (stiftet 1893), og nærværende skulptur er antagelig kommet i Ludvig Bramsens eje i denne forbindelse. Herefter Ludvig Bramsens oldebarn til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK