2024/240
En samling dame- og herrelommeure af sølv og metal, to med gyldne resten med hvide skiver med romer- og arabertal, størstedelen med små sekunder, nogle med signatur Waltham, Omega, Billodes m.m. Primært 20. årh. Vægt 18–132 gr. Kassediam. 29–55 gr. (25)
Proveniens: Dansk privat samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Tre mangler glas. 17 fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Eftersyn tilrådes.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud