2039/​522

Dansk møbeldesign

Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med patineret grønt skind og velour. 1930'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med reparation og hul på ryggen.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

12 bud

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
2.500 DKK