2005/865
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
“AX”. Rektangulært sofabord af lamineret bøg og mahogni, top af patineret teak. Model 6950. Udført hos Fritz Hansen. H. 56. B. 48. L. 91,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mærker og ridser, samt lak slitage og falmet på top.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag