900/​120

Stor norsk samovar af sølv, prydet med drevne blad- og bærfriezer, låg med støbt bladknop, to svunge bladklædte hanke, tud i form af delfinhoved, taphane af udskåret træ, på rundt hvælvet fodstykke. Fodstykke graveret “Til Amtmand Greve A. Trampe fra Indvaanere i hans Embedsdistrikt 1857”. Mester Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, guardein H. Clausen, stenbukkens månedsmærke, Christiania 1856. Vægt 4034 g. H. 52 cm.

Proveniens: Adam Johan Frederik Poulsen Trampe, greve af Trampe (København 1798 - Trondheim 1876). Dansk-norsk greve, norsk jurist og amtmand i først Nordlands amt (1829–1833) og herefter i Nordre Trondhjems amt (1833–1857). Herefter i familien.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK