1247/1582
En samling engelske lommeure af sterlingsølv, bl.a. lommeur med trefarvet guillocheret skive, værk signeret Great-Grimsby, R.W. Webber, no. 38688, London 1867, og lommeur, skive og værk signeret John Forrest London, Chronometer Maker to the Admiralty, no. 740884, Chester 1907. England, 19.-20. årh. Kassediam. 48–55 mm. (7)
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte defekter bør påregnes. Nøgler medfølger til alle optræksure.
Varia, 22. november 2012
Vurdering
Hammerslag
15 bud