2419/621
Dansk møbeldesign
“Kunstnermøbel”. Spisebord af mahogni, plade og sarg indlagt og udskåret med grafiske mønstre, balusterformede ben hvorimellem fodlister. Ca. 1900. H. 74. L. 106. B. 73.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre revne i pladen.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag