2108/815
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
Et sæt på fire hynder til “PK-26”. Betrukket med dybthæftet rødbrunt nigerskind. Udført hos Ivan Schlechter. H. 7,5. B. 77 L. 54,5. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle løse syninger, en med manglende knap. Mindre krakeleringer i skind.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud