Olivia Holm-Møller (f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970)
Blåt landskab. Usign. Olie på lærred. 45×61.
Proveniens: Givet i gave af kunstneren selv til sygeplejerske Agnes Andersen som tak for pleje, Alsø, ca. 1932. Nedarvet i familien.
Nogle mindre krakeleringer, samt nogle små afskalninger.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022