1449/​557

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med vippebeslag, opsat på firpasfod af aluminium, stamme af stål. Sider og ryg betrukket med grå Hallingdal uld, løs hynde i sæde med sort skind. Model 3316. Udført hos Fritz Hansen.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer 2011.

Brugspatina, enkelte ridser og mærker. Uldbetræk med pletter og smuds - primært omkring armlæn.

Moderne kunst og design, 2. december 2014

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK