Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Georg Thylstrup (f. Roskilde 1884, d. København 1930)
Bordlampe af stentøj dekoreret med grøn, grå og brun fugleægglasur. Sign. monogram, 3–10 1920. Med base og fatningsmontering af patineret bronze. Base stemplet 3 10 1920. H. ekskl. fatning 22,5. H. inkl. fatning 30.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nederste del af lampen med nogle overfladekrakeleringer i glasuren.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
10 bud