1927/28
Stor prismekrone med ti lysarme, stel af forgyldt bronze, monteret til el. Empireform, 20. årh.s sidste halvdel. H. 140. Diam. 100.
Støv. Visse “lys” (glas) beskadiget. Bemærk venligst: Lysekronens elektriske installation antages at fungere, men Bruun Rasmussen yder ingen garanti.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019
Vurdering
Hammerslag