1927/​28

Stor prismekrone med ti lysarme, stel af forgyldt bronze, monteret til el. Empireform, 20. årh.s sidste halvdel. H. 140. Diam. 100.

Støv. Visse “lys” (glas) beskadiget. Bemærk venligst: Lysekronens elektriske installation antages at fungere, men Bruun Rasmussen yder ingen garanti.

Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK