2444/​560

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Edvard Kindt-Larsen (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)

“Mix”. Et par lænestole med stel af eg. Sider, ryg og løse sædehynder betrukket med sort skind. Model KK43960. Designet 1930. Udført og delvist mærket hos Carl Hansen & Søn. (2)

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, gengivet og omtalt i bind 1, s. 361–363 samt bind 2, s. 86.

En stol med serienr. 1025997.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En stol med minimalt afslag på det ene bagben.

I Aarhus
Vur­dering

30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?