Fire grønlandske tupilakker af udskåret kaskelottand, en uforarbejdet kaskelottand, halskæde af skind og ben, fire figurer af fedsten samt perlebroderi. 20. årh. (11)
Medfølgende certifikat fra naturstyrelsen.
2 tupilakker limet. Alle med afslag. 1 soapstone figure glued, all chipped. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Varia, 8. august 2013
27 bud