2248/741
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede undersider. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Buler. Manglende bagplader og skruer. Skærme med skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 29. november 2022
Vurdering
Hammerslag