1440/​896

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Fritstående toiletbord af birk med vendbart kradratisk spejl, greb og monteringer af messing. Front med hhv. aflang skuffe samt op- og nedklappelig skuffefront bag hvilke depotrum, indvending med lyseblå bemaling. Top ilagt plade af glas, på underside dekoreret med lyseblå lakering. Udført ca 1940 af snedkermester Ludvig Pontoppidan. H. inkl. spejl 122. B. 110. D. 51,5.

Alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker samt mindre afslag. Glastop med afskalning i bemaling på undersiden.

Moderne kunst og design, 30. september 2014

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK