Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre bordlamper af stentøj med præget mønster i relief. Delvis dekoreret med okkergul glasur. To lamper sign. Nils. Udført hos Kähler. H. ekskl. fatning 20–22,5. (3)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten. En lampe med knækket afbryder.