895/​241

Mathias Ortmann (f. 1692, d. Copenhagen 1757)

Signeret dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ, bombéformet, front med tre svungne ligeknækkede skuffer, plade af hvid Cararra marmor, beslag og greb af forgyldt bronze og bly, basen udskåret med bladværk og ornamentik. Rester af kobberstukket etiket for Mathias Ortmann under pladen, med følgende tekst.

“Hos Sr M. Orthmann boende udj Gotters Gaden bliver alle Sorter Cabinet og Snedker Arbeide forfærdiget for en Civil Pris i Kiöbenhavn”

18. årh.s midte. H. 80. B. 71. D. 50.

Proveniens: Tidligere i Grosserer Louis Foghts samling. A.B.R. auktion 118 lot 36, 1960. Igen på auktion hos Bruun Rasmussen i 1999, auktion 650 lot 562.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK