Bent Helweg-Møller (f. 1883, d. 1956)
Spisestue, bestående af bord af nøddetræ, tre tillægsplader, heraf én med sarg og to af fyrretræ og otte stole af birk. Sæder betrukket med lyst stof med motiv. Udført 1920–30'erne. H. 76,5. Diam./L. 133/313. (11)
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker og hak. Flere stole har brud på ryggen, synlige limninger og nogle afslag. Bordet har flere finérskader og et mindre stykke af kanten er gået op i limningen.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021