2115/189
Ubekendt maler, 18. årh
Bjerglandskab med rejsende på en vej. Usigneret. Olie på lærred. 47×64 cm.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 9, 1949 nr. 165.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag