2010/715
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Tesi, flødeske og kandistang af sterlingsølv og sølv. Georg Jensen 1915–1919 og 1921–1924. Samlet vægt 85 g. Tesi: L. 12,6. Flødeske: L. 14,6. Kandistang: L. 11,2. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle dele med indgraveret monogram. Kandistang mangler oxidering ved ornamentik.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
35 bud