2032/​733

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 236”. Tre-personers sofa med stel af massiv eg, armlæn og løse epeda hynder betrukket med lyst grønt uld. Model GE 236/3. Designet 1955. Udført hos Getama, Gedsted. L. 210.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere originalt Getama betræk i god stand. Enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

11 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK