2032/733
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 236”. Tre-personers sofa med stel af massiv eg, armlæn og løse epeda hynder betrukket med lyst grønt uld. Model GE 236/3. Designet 1955. Udført hos Getama, Gedsted. L. 210.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere originalt Getama betræk i god stand. Enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud