2109/​524

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Firedelt springvand af lertøj modelleret i form af kvindefigur med øreringe, dekoreret i grøn glasur på lys bund. Usigneret. H. 95. Diam. 67.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på kanter. Glasurafskalninger og revner på nederste del. Ørenring restaureret/limet)

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

13.000 kr.

882182 13.000 kr.
166440 12.500 kr.
993676 12.000 kr.