2109/524
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Firedelt springvand af lertøj modelleret i form af kvindefigur med øreringe, dekoreret i grøn glasur på lys bund. Usigneret. H. 95. Diam. 67.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på kanter. Glasurafskalninger og revner på nederste del. Ørenring restaureret/limet)
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag