2412/647
Frits Schlegel, tilskrevet (f. Frederiksberg 1896, d. Ordrup 1965)
Et par sideborde af bejdset bøg, front med to skuffer og opbevaringsrum. Model 1615 A. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 65. L. 65. B. 30. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak, mindre afslag og skjolder. Ene møbel mærket.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag