Johan Markussen (f. 1906, d. 1994)
Parti fra Narsaq med Narsaq Fjeld/Qaqqarsuaq i baggrunden. 1991. Sign. J. Markussen 1991; sign. med datering på bagsiden. Olie på masonit. 42×61. Uindrammet.
Værket viser Markussens barndoms bygd, som han erindrer den med barndomshjem i det mindste af de tre lave tørvemurshuse bag kirken og Den Kongelige Grønlandske Handels butik og spækhus.
To mindre huller ved øverste kant monteret med ophæng.