Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på seks stole og to armstole med skaller af formbøjet gullakeret træ, ben af forkromet stål. Model 3107 og 3207. Designet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen i 1971, 1980 og 1981. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker samt afskalninger på maling. Ben med rustpletter. Én stol med let løst stel. To stole med let skævhed i stel. Armstole med manglende sko.
Moderne kunst og design, 10. december 2019