1908/7
N. V. Dorph (f. Haderslev 1862, d. København 1931)
Portræt af en elegant kvinde. Sign. N.V. Dorph 1913. Olie på lærred. 114×77.
Trykmærke ved nederste kant. Overfladeridser. Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
Vurdering
Hammerslag