Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Hoved af en lille dreng. Ca. 1915. Sign. L.T. Olie på lærred. 43×37.
Studie til “Kong Georg I's indtog i Saloniki, 1913” fra 1916. Hovedet tilhører en lille dreng, der i forgrunden af maleriet vinker til Kong Georg I af Grækenland.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017
25 bud