12027/​100

Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)

Komposition, litografi 1973. Trykt af Mourlot. Usign. og unummereret. Motivmål 30×47,8. Bladmål 33,2×50. Uindrammet.

Udført til bogen Chagall Monumental. I bogen er litografiet trykt på tyndt karton, beskåret og har en midterfold. Dette eksemplarer er et ubeskåret prøvetryk på tykt papir (formodentlig Arches) uden midterfold. Litteratur: Mourlot 699, Cramer 93.

Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

12 bud

1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK