12027/100
Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)
Komposition, litografi 1973. Trykt af Mourlot. Usign. og unummereret. Motivmål 30×47,8. Bladmål 33,2×50. Uindrammet.
Udført til bogen Chagall Monumental. I bogen er litografiet trykt på tyndt karton, beskåret og har en midterfold. Dette eksemplarer er et ubeskåret prøvetryk på tykt papir (formodentlig Arches) uden midterfold. Litteratur: Mourlot 699, Cramer 93.
Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud