Flamsk barok kabinetskab af ibenholt og sortmalet træ, top med gemme, herunder to profilerede døre, bag hvilke dør omgivet af eleve skuffer, hver prydet med allegoriske scener malt på kobber, samt fire pilastre hver skjulende hemmelige seks skuffer, beslag af forgyldt messing. Antwerp, 17. årh.s begyndelse. Senere underdel med snoede ben af patineret nøddetræ, 19. årh. Kabinet H. 76. B. 82. D. 43. Underdel. H. 86. B. 81. D. 43.
Proveniens: Dansk privateje siden 1930'erne.
Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016